Haberler

...

14 milyon işsiz var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, Türkiye’de gerçek işsiz sayısının 14 milyona dayandığının altını çizdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, TÜİK’in işsizliğin salgın sürecinde hiç artmadığını aksine azaldığını iddia ettiğini ifade eden Ağbaba, TÜİK’in Mart ayı için hesapladığı işsizlik verilerinin gerçek işsizlik hakkında bilgi vermediğini kaydetti.

“Ücretsiz izne çıkartılanlar işsiz sayılmamaktadır”

TÜİK’in işsiz sayısını 3 milyon 971 bin kişi olarak duyurduğunu belirten Ağbaba, “TÜİK bu dönemde yüz yüze anket yapmaktan kaçınmıştır. Ayrıca hâlihazırda istihdamda olmayan ama TÜİK tarafından işsiz olarak değerlendirilmeyen kısa çalışma ödeneği alanlar ve ücretsiz izne çıkartılanlar TÜİK’e göre işsiz sayılmamaktadır.” dedi.

Ağbaba, “Ayrıca verilerde dikkat çekici bir diğer nokta ise hem istihdam hem iş gücünde yaşanan azalmadır. İstihdam bir yılda 1 milyon 662 bin kişi azalmış ve iş gücüne katılım yine son 1 yılda 2 milyon 235 bin kişi azalmıştır. Yani son 1 yılda 2 milyon 235 bin kişi deyim yerindeyse iş bulmaktan artık ümidini kesmiştir. Gerçek işsizlik 14 milyona dayanmıştır. Şu anda geniş tanımlı işsizliği ve istihdam olmayıp da işsiz sayılmayanları hesaba kattığımızda gerçek işsiz sayısı kayıt dışı çalışanlar hariç 14 milyona dayanmıştır. TÜİK son 2 yıldır neredeyse istatistik kurumu değil adeta bir inandırma kurumu olarak görev yapmaktadır. TÜİK bir devlet kurumundan öte iktidara ait bir kurum olarak ne yazık ki işlev görmektedir. Binlerce iş yeri kapanmış, milyonlarca kişi işsiz kalmışken TÜİK’in adeta şaka yaparmışçasına yayımladığı verilerin gerçeklik ile ilgisi yoktur.” diye konuştu.

Alternate Text
Aylık Türkiye Raporu
Alternate Text
Aylık Türk Dünyası Raporu
Tarihte Bugün
Karikatür