Mustafa E. Erkal

Tüm yazıları
...

KATAR’DAKİ DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI VE TRABZON’DAKİ ÇİRKİN VE ŞUURSUZ BİR GÖSTERİ…

Mustafa E. Erkal

İstiklâl caddesinde bir terör figüranına bomba patlattırıp altı vatandaşımızı şehit eden terörist devlet ve onun uydusu sözde devletleri protesto ederiz. Dünyayı karıştıran, karışıklıktan menfaatler sağlayan, sözde demokrasi, huzur, barış ve istikrar sevdalısı başta sözde müttefikimiz ABD’nin yüzündeki maske çoktan düşmüştür. Terör örgütü PKK’ya iç güveysi gidenlerin artık çirkin suratlarında maske tutmuyor. Gerçekler gizlenemiyor. Bu bakımdan bu alçak saldırıda taziye mesajı gönderme samimiyetsizliği gösteren ABD Büyükelçiliği’nin mesajının iâdesi isabetli olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifâlar diliyoruz.

Futbolda Dünya Şampiyonası Katar’da başladı. Anlaşılan bu şampiyona Hıristiyanlığı Afrika’ya ve Körfez’e yaymada bir vâsıta olarak kullanılacaktır. İspanya’da Barcelona’da yapılan 1992 yaz oyunlarında da haçlı tişörtler sporculara hediye edilmişti. Orada da çirkin propaganda yapılmış, olimpiyat anlayışı ve ilkeleri çiğnenmişti.

Bizim asıl üstünde duracağımız konu Fener Patriği’nin Katar’daki yeni maceralarıdır. Patriğin futbolla bu kadar yakından ilgilenmesi enteresandır. Trabzon’da Sümela’daki âyin öncesi bazıları tarafından açılan ve patriği ekümenik ilan eden afiş ve Trabzonspor forması gibi Katar millî takım formasının da kendisine hediye edilip edilmediğini bilemiyoruz. Katar’daki şampiyona dolayısıyla Katolik ve Ortodoks rekâbeti yerini dayanışmaya bırakmış; dayanışma statlardaki âyinlere taşınmıştır. Nitekim patrik Bahreyn’deki âyine katılmış ve âyini de Papa yönetmiştir. Patriğin bu âyine de Konstantinopolis – Roma’nın başpiskoposu ve ekümenik sıfatla katıldığı görülmüştür. Patrik başka sıfatları da kullanabilirdi; nasıl olsa soran eden de yok. Bu gibi konularla ciddî ve kendilerine faydalı bulmadıkları için ilgilenmeyen siyâsetçi ve STK’lar da maalesef çok görülüyor. Aydınlar Ocağımız tüzüğüne de uygun olarak gerekeni yapma çabası içindedir.

Bugüne kadar Trabzon’daki çirkin ve şuursuz gösteri Trabzonspor kulübüne şov yapan kişi tarafından mâl edilmiş ise de Trabzonspor kulübünün herhangi bir açıklaması ortaya çıkmamıştır. Kulübün muhakkak ki gerekli açıklamayı yapabilecek bir yönetim kurulu vardır ama şimdiye kadar herhangi bir ses çıkmamıştır. Belki de inceleme safhası henüz bitmemiş olabilir. Bu konuda önüne gelene kulübü ve onun formasını kullandırtmamak uygun olabilirdi. Bu arada İstanbul ismini hiç kullanmayan patrik efendinin şehir merkezinde yürüyüş yapmasına nasıl müsâade edilebildiğini anlayabilmiş de değilim. Bizim din adamlarımıza seçimlerinden faâliyetlerine kadar Batı Trakya’da nasıl çirkin müdahaleler yapıldığı ve Türk okullarının kapatıldığı göz önüne alınarak mütekâbil davranışlar ortaya konabilmeli ve gereği yapılmalı idi.