Ankara Tabip Odası seçiminin ardından tartışmalar devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticilerinin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur.” açıklaması üzerine hekim kamuoyu ayağa kalkmış, meslek örgütlerinin kuruluş amaçları ile ilgili görevlerini ihmal ederken, teröristleri himaye anlamına gelen ideolojik yaklaşımlarını tel’in etmişti. Sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesini istemeyen iktidar erki de bu açıklamaları fırsat bilerek göstermelik göz altılarla bu örgütlerin zayıflatılmasına çalıştı, adlarındaki Türk, Türkiye ifadelerinin kaldırılacağı yönünde açıklamalar yaptı.

Bu tartışmalar sürerken 7 Nisan Cumartesi günü Ankara Tabip Odası Genel Kurulu yapıldı. Ankara Tabip Odası yönetimini elinde bulunduran ‘Çağdaş Hekimler’ grubunun Genel Kurul’a davet ettiği ve konuşma yaptırdığı gruplar arasında siyaset alanında varlık gösteremeyen radikal sol partiler, marjinal söylemleriyle bilinen etnik ve ideolojik örgütler yer aldı. Örnek vermek gerekse bunların arasında Emek Partisi, TKP, DİSK, HDP, SES, Halkevleri gibi oluşumlar bulunmaktaydı.

Hekimlerin meslek odaları seçimlerinde ‘Çağdaş Hekimler’ adıyla bir araya gelen grubun sicili bir hayli kabarık… 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımlayan “Özür diliyoruz!” bildirilerini imzalamak, farklı zamanlarda aynı merkezden harekete geçirilen açlık grevlerinde sağlıkçı kisvesiyle eylemcilere destek olmak, güvenlik güçlerinin yurt içi ve dışı operasyonlarında teröristlere moral olacak açıklamalar yapmak bunlardan bazıları… Hatta ‘çözüm süreci’nde “Öcalan’ın sağlığından endişe ediyoruz!” açıklamasıyla İmralı’ya heyet gönderme talebi de bu gruptan seçilen örgüt yöneticilerinden gelmişti.

Bu gerçeklere rağmen seçim öncesinde barış, sevgi söylemleriyle ortaya çıkan grup, karşıtlarını, faşist, gerici, hükümet yanlısı olarak yaftalamayı başarıyor olacak ki özellikle Ankara ve İstanbul’da seçimlerden birinci olarak çıkabildi. Seçimi kazanan tarafın bu durumu ‘Pirus Zaferi’ olarak nitelemesi ise dikkat çekti.

Ankara Tabip Odası’nın kayıtlı 13.235 üyesi olduğu bildirildi. 8 Nisan 2018 seçimine katılan hekim sayısı ise 2.459 oldu. Tabip Odası’na kayıt olmayan binlerce hekimin var olduğu düşünüldüğünde ilgisizliğin boyutu daha çok anlaşıldı. Kayıtlı seçmenlerin % 20’den azı seçimlere katılmış ve ‘Çağdaş Hekimler’ ortalama 1590 oyla (% 12) bütün yetkili kurulları ele geçirmiş, TTB seçimini yapacak delegeler de bu listeden seçilmişti. Böylelikle radikal bir azınlık tüm hekimler adına bu seçim sonuçları ile ideolojik etnik radikal sol fikirlerini Tabip Odası’nda sergilemek için alan bulmuş oldu.

Öte yandan 15 Nisan’da seçimi yapılacak İstanbul Tabip Odası kayıtlarında, hayatta olmayan pek çok hekimin bulunduğu iddia ediliyor. Bu iddialar doğruysa; Ankara ve İstanbul tabip odası seçimlerini kazanan aynı zihniyete sahip grup bu şehirlerdeki üye sayısını fazla göstererek, merkez konsey seçimi için daha fazla delege yollayıp avantaj sağlamakta, diğer odaların delege haklarını gasp etmektedir. Bu tür iddialar ivedilikle araştırılmalı merkez konsey seçimlerinin üzerindeki sis bulutu kaldırılmalıdır. Tabip odalarından gelen TTB delegelerinin üye sayıları ile orantılı olarak belirlenmesi sebebiyle burada da hakkaniyete ve gerçeğe aykırı bir durumun söz konusu olması hekimlerin meslek örgütleri ile ilgili çaresizlik ve yabancılaşma duygularını besliyor.

Kısır bir döngü şeklinde hekimlerin meslek örgütünden soğuması, seçimlere ilgisizliği meslek örgütlerinin temsil gücünü zayıflattığı gibi, baskın ideolojik grupların kendi gündemleriyle oyalanan Tabip Odaları, başta Hükümet olmak üzere ilgi gruplarınca ciddiye alınmayan etkisiz organizasyonlara dönüşmüş durumda.

İktidar ise bundan rahatsız görünmüyor. Temsil gücü olmayan bir Tabip Odası iktidarın sağlık alanındaki tasarruflarında etkin rol oynayamamaktadır. Ülkemizin sağlık giderleri her geçen gün artarken, sağlıkta yeni uygulamalara gidilip, hekimlerin özlük hakları zayıflamaya devam ederken hekimler için tabip odalarına ihtiyaç olduğu ise sağlık çevreleri tarafından dile getiriliyor.

Sözcü yanlış haber yapıyor

Diğer taraftan yapılan seçimin ardından Sözcü gazetesinde seçime ilişkin yayınlanan haber tartışma yarattı. 9 Nisan 2018 tarihli Sözcü gazetesinde yayınlanan Deniz Ayhan imzalı haberde “Cumhur İttifakı İlk Yenilgiyi Aldı” başlığı kullanıldı. Söz konusu haberde ‘Türk Hekimler Birliği’ listesini “AKP ve MHP’nin desteklediği” iddiası yer aldı. Bu duruma tepki gösteren Türk Hekimleri Birliği listesinde yer alan hekimler derhal harekete geçerek Sözcü gazetesine bir tekzip mektubu gönderdiler.

 Tekzip ettiler

Sözcü Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğüne;

Gazetenizin 9 Nisan 2018 tarihli nüshasında ve aynı gün yayınlanan elektronik formunda Deniz Ayhan imzasıyla ve “Cumhur İttifakı İlk Yenilgiyi Aldı” başlığıyla yayınlanan yazıda, geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da yapılan Tabip Odası seçimlerinden bahisle; Ankara Tabip Odası seçimlerinde Yönetim Kurulu Üyesi adayı olduğum ‘Türk Hekimler Birliği’ listesi için “AKP ve MHP’nin desteklediği” ifadesi kullanılmıştır. ‘Türk Hekimler Birliği’ listesinde yer alan meslektaşlarım adına bu iddiayı reddediyorum. Asılsız ve mesnetsiz bu yakıştırma, meslek örgütlerini ideolojik saplantılardan uzak ve amaçları doğrultusunda hareket etmeye çağıran hekim arkadaşlarımızı rencide etmiştir.

Türk Hekimleri Birliği, TTB yöneticilerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur.” açıklamaları ve iktidar erkinin bunu fırsat bilip hekimlerin meslek örgütünü zayıflatma ve adından ‘Türk’ ifadesini kaldırma teşebbüsü üzerine harekete geçen hekimlerin organizasyonudur ve her türlü politik kamplaşmanın dışındadır.

Bu tekzip metninin gazetenizin bütün mecralarında yayınlanarak durumun kamuoyuna açıklanmasını rica ederim.

Saygılarımla. 10 Nisan 2018

Dr. Cebrail ŞİMŞEK

Türk Hekimleri Birliği

Ankara Tabip Odası Adayları adına