Barış Pınarı Harekâtı’nda son durum

Hem karadan hem havadan süren Barış Pınarı Harekâtı kapsamında, Tel Abyad ve Resulayn’daki terör hedefleri obüs atışlarıyla vuruluyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, harekâtın başarıyla devam ettiği bildirilerek “Belirlenen hedefler ele geçirildi.” ifadesi yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye Milli Ordusu ile Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DAEŞ terör örgütlerine karşı yürütülen Barış Pınarı Harekâtı hem karadan hem havadan devam ediyor. Barış Pınarı Harekatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifinin ardından savaş uçaklarının hedeflerini vurmasıyla 9 Ekim Çarşamba günü başladı. Hem harekâtın planlanmasında hem de icrasında sivillerin, tarihi, kültürel ve dini yapıların zarar görmemesi için hassasiyet gösterildi. Hava harekâtı kapsamında yurdun çeşitli yerlerindeki üs komutanlıklarından havalanan jetler belirlenen hedefleri vurmaya başladı. Havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarının (HİK) eşlik ettiği hava harekâtı sırasında tanker uçakları havada hazır bekledi. İHA ve SİHA’ların da görev aldığı ilk hava harekâtı boyunca belirlenen 40’tan fazla hedef savaş uçaklarınca imha edildi.

Harekât kapsamında Resulayn ve çevresinde bulunan terör mevzileri, gece geç saatlere kadar ateş altına alındı. Günün ilk ışıklarıyla da Resulayn’daki terör hedefleri aralıklarla obüs atışlarıyla vurulurken, bölgeden dumanların yükseldiği gözlendi.  Öte yandan, Şanlıurfa’nın Suriye sınır hattında yer alan beton bariyerlerin bazı noktalardan kaldırıldığı görüldü.

Tel Abyad’daki hedefler vuruluyor

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Şanlıurfa Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine de obüs atışları yapılıyor.  Zaman zaman yoğunlaşan atışlar sonrası bölgeden dumanların yükseldiği gözleniyor. Türk Silahlı Kuvvetlerince obüs atışları aralıklarla sürdürülüyor.

Tel Abyad ve Resulayn’daki hedeflerin havadan imha edilmesinin ardından kara birlikleri de harekâta katıldı. Bölgeye sevk edilen askeri çekici, sınır duvarını kaldırdı. Şanlıurfa’da konuşlu komandolar, açılan noktadan Suriye’ye geçiş yaptı. Bölgeye ilk giren komandoların, Tunceli ve Kayseri’den gelen özel birlikler olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; sahadaki komandoların, elektronik olarak işaretlediği koordinatlar doğrultusunda, ihtiyaç olan bölgeler ‘ani hava harekâtı’ ve ‘ani topçu atışı’ ile vuruluyor.

Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından da harekâta ilişkin açıklama yapıldı. Harekâtın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği belirtilen açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca planlandığı gibi icra edilmiş ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Barış Pınarı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan ‘Meşru Müdafaa Hakkı’ çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Barış Pınarı Harekâtı’nın planlama ve icrasında sadece PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil/masum kişiler, harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost/müttefik ülke unsurları ve çevreye zarar vermemek için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Hedefler hassasiyetle tespit ediliyor”

Bakanlık, harekât kapsamında ateş altına alınan hedeflerin uydu/hava fotoğrafları, insansız hava araçları ve istihbarat bilgileri doğrultusunda hassasiyetle tespit edildiğini de bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Fırat’ın doğusunu terör koridoru haline getirmeye çalışan PKK/PYD-YPG’li teröristlerin, halkın kullandığı bina, okul ve hastanelere gizlenerek Türkiye’deki sivil yerleşim yerlerine havan ve roketlerle saldırdığını ve masum sivil vatandaşların yaralandığı bildirildi.

Akçakale’ye yeni askeri sevkiyat

Harekât kapsamında Şanlıurfa Akçakale’de bulunan zırhlı askeri araçlar, sınır hattında sürekli hareket halinde bulunuyor. Bu arada, zırhlı araçlardan oluşan bir konvoy da Suriye sınırında konuşlu bulunduğu yerden hareket ederek farklı bir noktaya intikal etti. Harekât çerçevesinde, Şanlıurfa’dan yola çıkan ve Suriye Milli Ordusu mensuplarını taşıyan 20 zırhlı araç da güvenlik önlemleri altında Akçakale ilçesine ulaştı.

Suriye Milli Ordusu, Fırat’ın doğusuna girdi

Harekât kapsamında, Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurları Fırat Nehri’nin doğusunda YPG/PKK’lı teröristlerin işgalindeki bölgelere girdi. SMO, Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda da, Özgür Suriye Ordusu adı altında TSK’ya destek vermişti.

Köyler terörden arındırılıyor

Öte yandan Anadolu Ajansı (AA), Barış Pınarı Harekâtı’nın hedefindeki Resulayn’da aşiretler ile bölgeyi işgal eden terör örgütü YPG/PKK arasında çatışma çıktığını duyurdu.  Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Resulayn ilçesine bağlı Ummul Hayr köyünde, Baggara aşireti ve diğer bazı aşiretler, YPG/PKK’lı teröristlere karşı koydu. Çok sayıda aşiret Türk güvenlik makamlarıyla temasa geçerek Türkiye’den destek istedi.

Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi Siyası Ofis Sorumlusu Selim Abdüzaziz Müslat toplantılarında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin barış ve istikrarı sağlama, terörle mücadeledeki rolünü çok değerli ve önemli buluyoruz. Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı askeri harekâtını canı gönülden desteklediğimizi ifade ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Havadan ve karadan ateş altına alınan teröristlerin kontrolündeki Tel Abyad ile Resulayn kentlerinin kırsalındaki 15 köy, PKK/YPG’den arındırılarak güvenli hale getirildi. Teröristlerden kurtarılan köylerde tuzaklanmış patlayıcı olup olmadığının kontrolü yapılırken, buralardaki terör örgütünün tahkimatları da tahrip edildi. TSK ve SMO askerlerinin, ele geçirdiği köyler ile terör örgütünün bazı kritik noktalardaki ikmal yollarını da kestiği belirtildi. Ele geçirilen köylerde teröristlerin sığınak ve tünel hazırlayarak, hem sızma girişimi hem de kaçış yolları planladığı bazı köylerde ise PKK/YPG’li teröristlerin silah ve kamuflajlarını bırakarak, kaçtığı ortaya çıktı.

Valilik açıklamalarına göre Suriye tarafından atıldığı söylenen havan ve roketlerin Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ile Mardin’in Nusaybin ilçelerine isabet etmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.

4 Mehmetçik şehit oldu

Barış Pınarı Harekâtı’nın 3. gününde 4 Mehmetçiğimiz şehit oldu. İkinci gün çatışmada  Sözleşmeli Er Ahmet Topçu(23) şehit olurken yaralanan 44 yaşındaki Uzman Çavuş Hacı Bebek şehit oldu. Ardından gerçekleştirilen havan saldırısında da 2 askerimiz şehit düştü. Gaziantep Valiliği’nin açıklamasına göre, Barış Pınarı Harekâtı’nı yürüten TSK’ya Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinde PKK/PYD terör örgütü tarafından havan saldırısı düzenlendi. Saldırıda 5 asker yaralandı. Yaralı askerler, Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralı askerlerden Yunus Mermer (30) ile Abdulhamit Bilgen (30) tüm müdahalelere rağmen şehit düştü. 3 askerin tedavisi ise sürüyor. Şehitlerin cenazeleri otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumuna sevk edildi. TSK saldırı gerçekleştiren terör örgütü PKK/PYD mevzileri yoğun ateş altına alındı.

Kilis Valisi Recep Soytürk, 1’inci Hudut Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Mehmet Cihanoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hasan Başaklıgil, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut ile askeri yetkililer hastaneye gelerek yarılıların sağlık durumu ile ilgili bilgi aldılar.