Fikrim Damka: “Kosova’daki Türk toplumunun anavatanı olan Türkiye Cumhuriyeti ile bağlarını daha güçlü kılmak açısından periyodik olarak Türk toplumunun sorunlarının çözümü ile ilgili istişareler yapılacaktır”

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka ile partisinin yapacağı çalışmaları ve Kosova-Türkiye ilişkileri hakkında konuştuk. 

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka kimdir?

16 Ekim 1972 tarihinde Prizren’de doğdu. İlköğrenimini Motrat Qiriazi İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Gjon Buzuku Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazandı. Savaştan hemen sonra 1999 yılında Prizren Ekonomi Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. 2002 yılında Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı olarak görev aldı. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) önerisiyle 2005 yılında Kosova Nüfus Sayımı Komisyonu üyesi olarak atandı ve 2011 yılına kadar hizmet verdi.

2007 yılında yapılan seçimlerde KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 2009 yılından bu yana KDTP MYK üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2008 yılında Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı danışmanlığına getirilen Damka, 2009 yılında Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Bakan Yardımcılığına atandı. 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde ilk defa milletvekili olarak seçildi.

2014, 2017 ve 2019 yılında yapılan seçimlerde yeniden milletvekili olarak seçilen Damka, Kosova Meclisi’ndeki ilk döneminde Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Komisyon Başkanlığı yaptı. İkinci döneminde Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Komisyonu Başkanlığı yapan Damka, 2016 yılında Kosova Meclisi Başkan Vekili olarak seçildi. Son olarak, Bütçe ve Finans Komisyonu üyeliği görevinde yer aldı.

Arnavutça, Sırpça ve İngilizce konuşan Damka, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kosova Türk toplumunu temsilen tek Türk partisi olarak bundan sonra yapacağınız çalışmalar, vizyon ve misyonunuz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

İlk önce şahsımı bu göreve seçen delegelere sizin aracılığınız ile bir daha teşekkürlerimi ifade ediyorum. KDTP Kosova’da Türkleri temsil eden tek Türk partisidir. Bu yüzden Kosova’da yaşayan başta Türklerin olmak üzere Kosova halkının sorunları ile yakından ilgilenmek, Kosova Türk toplumunun sorunlarına çözüm üretmek, özelikle Türkçe eğitimde ve kültürde var olan sorunlara köklü çözümler bulmak ve bu çözümleri sürdürmek başlıca görevlerimizdir. Ayrıca Türk gençlerine Kosova kurumlarında istihdam sağlanması çalışmalarımız arasındadır.
Bugüne kadar girdiğimiz her yarışta, mevcut olandan daha iyisini yapabileceğimiz inancı ve düşüncesiyle yola koyulduk. KDTP için güzel günleri getirecek bu yeni dönem öncesinde de aynı inanç ve düşünce ile kollarımızı sıvadık. Daha iyi ve çağdaş bir teşkilatlanma yapısına sahip, temsil ettiği toplumun ekonomi, sağlık, eğitim, dini, kültürel alanlardaki ihtiyaç ve sorunlarını doğru tespit edip, etkili ve işlevsel politikalar üreterek, çözüm odaklı bir parti hayalimize kavuşmak için gerçekleştirmeyi arzuladığımız çalışmalar hazırladık.

Bugüne kadar partinin uzun yıllar Genel Sekreterliği’ni ve Kosova Türklerini temsilen Kosova Parlamentosu’nda 3 dönem milletvekilliği yaptınız. En son parti Genel Başkanlığına seçilmenizin ardından partinin bugüne kadar çizdiği çizgi ve gelecekte atacağınız adımlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır deyiminden yola çıkarak geçmişte başardıklarımızdan ilham alarak, tecrübe ile gençlerin enerjisini bileştirdiğimiz, inançlı, kararlı, dinamik, sorumluluk sahibi, herkesi kucaklayan ekibimizle birlikte, parti üyelerimiz ve vatandaşlarımızın desteği ile başarıya ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz.
Partimizin teşkilatlanması ve yönetilmesi doğrultusunda üstleneceğimiz misyon; çağdaş demokrasiye uygun, çoğulcu ve katılımcı temsiliyeti tesis etmek, toplumun temsil edilemediği çevrelerde temsiliyetini sağlamak, toplumun her kesimine yönelik kapsayıcı yönetim anlayışı ile siyasi olarak yeniden yapılanmaya gitmek; parti-halk ilişkilerini sağlıklı bir zemin üzerine yeniden inşa etmek, şubeler arası var olan kopuklukları gidermek, diğer bölge şubelerinin tekrar aktif faaliyete geçmelerini sağlamak, açılımcı ve fikri hür bir ortam yaratarak, birlikteliği ilke edinip yeni bir dirilişle siyasi sahnede yer almak olacaktır.

Kosova’da 6 Ekim’de gerçekleşen genel seçimlerde partiniz nasıl sonuçlar aldı?

6 Ekim’deki seçim sonuçları Kosova genelinde bir değişimin olması gerektiğinin en belirgin örneğidir. KDTP açısından bir oy düşüşü yaşadığımızı ve seçim sonuçlarından memnun olmadığımızı ifade etmek isterim ama bu secim sonuçlarını iyi analize edip bu sorunu yerel seçimlerde kapatacağımıza inanıyorum.

6 Ekim seçimlerinin galibi Kendin Karar Al Hareketi lideri Albin Kurti ile görüştünüz. Yeni kurulacak hükümette parti olarak yer almayı düşünüyor musunuz? Taleplerinizde Kosova Hükümeti’nde Bakanlık ve Kosova’nın başka kurumlarında görevler almak var mı?

Yeni kurulacak hükümette 2 Türk vekil olarak kabinede tabi ki bakanlık görevi talebimiz olacaktır. Bugüne kadar Türk toplumu olarak bakanlık alarak hükümetlerde verimli işler yaptığımıza, yeni kurulacak hükümette de bakanlığı alarak daha da verimli çalışmalar yapabileceğimize inancım tamdır.

Parti olarak hükümetin kurulması için oyumuzu bakanlık için şart koşmayacak, Kosova Türk toplumunun Kosova kurumlarında temsiliyetinin daha fazla olması yönünde bir talebimiz olacaktır.

Kosova-Türkiye ilişkileri hakkında düşünceleriniz ve bu noktada Türkiye’den beklentileriniz nelerdir? KDTP’nin bundan sonraki süreçte çizeceği yol haritasından bahseder misiniz?

KDTP’nin Kosova’daki Türk toplumunun tek adresi olduğu gerçeğini, etkin şekilde yürüteceğimiz çalışmalarımız ile Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına bir kez daha kanıtlayacağız.

Kosova’daki Türk toplumunun anavatanı olan Türkiye Cumhuriyeti ile bağlarını daha güçlü kılmak açısından periyodik olarak Türk toplumunun sorunlarının çözümü ile ilgili istişareler yapılacaktır.

Kosova Türk toplumunun talepleri arasında yıllarca ilk sırada yer alan mavi kart konusunun çözümü önceliğimiz olacaktır.

Günümüzde Kosova’da sağlık sigorta fonunun olmayışı ile sağlık alanında var olan ciddi sorunlardan tüm vatandaşlarımız etkilenmektedir. Kosova’da tedavisi yapılamayan hastaların tedavisinin Türkiye’de devam etmesi yönünde Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında olan Türk soylu vatandaşlara uygulanan sağlık primi ödeme sisteminin -Kosova’da Türkçe alınan kimlikler baz alınarak- Kosova’daki Türk toplumuna da bir an önce uygulanmaya başlatılması için gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımızla birebir ilgilenecek sağlık birimleri her şubemizde kurulacaktır.
Eğitimde Türkiye Cumhuriyeti ile ortak müfredat hazırlanması yönünde ve Türkiye’de okuyan Kosovalı Türkler için çalışmalar yapılarak kolaylıklar sağlanacaktır.

Kosova’da ilköğretim birinci ve ikinci kademede Türkçe eğitim gören öğrencilerimizin tamamının faydalanacağı burs projesi hayata geçirilecektir. Bu girişimle Kosova’da Türkçe eğitimin ayakta kalmasında öncülük eden ailelerin maddi ve manevi desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca Türkiye ile Kosova ilişkilerini güçlendirmek için Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Kosova vatandaşlarının yaşadığı şehirlerde partimizin temsilciliklerin oluşturulması, taleplerimizin gecikmeden yetkililere ulaşması konusunda önem arz etmektedir.

Kosova genel ve yerel seçimleri, nüfus sayımı, öğrenci işleri konularında Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına yol gösterici faaliyetlerde bulunacağımızın teminatını veriyorum.