Milliyetçi Aydınlara Sorduk

“Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon açıklaması ve olası bir operasyon hakkında ne düşünüyorsunuz?”

Şevket Apuhan

Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan operasyon malum sebeplerden dolayı devletimiz için hayati bir öneme sahiptir. Burada önemli olan bunun bir seçim yatırımı olarak değil; Türkiye’nin bölgede kurulmak istenilen bir Küçük İsrail’in hayat damarlarına yönelik planlamasıdır. Allah askerimizin yardımcısı olsun.

Dr. Sinan Demirtürk

Fırat’ın batısı ya da doğusu, bu tarif ve jeopolitik kavramsallaştırma; ABD’nin stratejik hedeflerinin ve PKK varlığını müdafaa etme gayretinin bir tezahürüdür. Türkiye hudutlarına müzahir her noktada askeri harekât yapma hakkına ve imkânına haizdir. PKK/ PYD bölge dışı bir güç olarak, Türkmen, Arap ve Kürt topluluklarının rızası dışında bir emperyal işgal argümanıdır. Başlayacak harekât yalnızca terör hedeflerine yönelik bir askeri hareketlilik değildir. Bu harekâtın bölgede yaşayan ve terör baskısı altındaki sivillere huzur ve barış götüren bir misyonu ifa ettiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ömür Kızıl

Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği için söz konusu bölgenin her türlü terör unsurlarından temizlenmesi zaruridir. Bu konuda başka bir seçenek masada yer almamalıdır. Zira bunu, Türkiye için yapacak kendisinden başka bir güç yoktur. Diğer yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Misak-ı Milli hudutlarında gerçekleştireceği her harekât, bu milli yeminin hatırlanması ve zihinlerde yeniden teşekkülü bakımından birer kilometre taşıdır.

Harun Meral

Her seçim öncesinde gündeme gelen bir siyasi refleks. Önceden duyurularak, birilerinin tedbir alması için zaman tanınan garip bir siyasi tavır. İç siyasete, tribünlere yönelik hamaset yüklü kararlar. Keşke zamanında yapılsaydı. Beş on kilometre içeri girip, sonra bu bölgeyi ABD ile beraber koordine edeceğiz gibi söylemlerle amacından sapma ihtimali olan bir operasyon kararı.

Dr. Sakin Öner

Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapılması zorunludur. Fakat operasyon yapılacağının açıklanması doğru değildir. Daha doğrusu baştan PYD/YPG’nin Fırat’ın doğusunda yapılanmasına hiç izin verilmeyecekti. Şu anda o bölgede ABD’nin çok sayıda üssü, eğittiği ve silahlandırdığı çok sayıda terörist var. Bu yüzden bu operasyonun kolay olmayacağını düşünüyorum.

Hakan Paksoy

Türkiye’nin güneyinde bir parça devlete karşı Fırat’ın batısında başka bir parça devlete razı olan bir stratejinin söylemi. Yıllardan beri ortak olunan projenin uygulanmasında önemli bir aşama. Türk milletini yeni bir harekât sözleri ile oyalayan, seçimler öncesinde seçmene selam da veren, bir taşla bir kaç kuş vurmaya çalışan şark kurnazlığı.