Güney Azerbaycan Türk’ü Abbas Lisani açlık grevi başlattı

Güney Azerbaycan Millî Hareketi’nin en önemli aktivistlerinden(1) Abbas Lisani Mayıs ayının 27’sinden bu yana Erdebil hapishanesinin hücresinde açlık grevi gerçekleştirmektedir.

Abbas Lisani, günümüz Güney Azerbaycan Millî Hareketi’nin ön plana çıkan şahsiyetlerinden olup, ömrünü bu harekete adayan nâdir insanlardan biridir. Erdebil hapishane görevlileri 12 Haziran 2019 tarihinde “açlık grevini terk etmediği müddetçe ailesi ile görüşmesinin izni olmadığını” belirtmişlerdir. Abbas Lisani birçok kez Türkçü-Turancı olduğu gerekçesiyle defalarca zindana gönderilmiştir. Bir nebze olsun sesini duyurmak ve bu haksız tutuklamalara, suçlamalara son verilmesinin talebi üzerine açlık grevine gitmiştir. Abbas Lisani’nin bu açlık grevlerinde sağlığı giderek bozulmaya başlamış ve edindiğimiz bilgilere göre yaklaşık 20-25 kg kaybettiği belirtmiştir. Abbas Lisani, çıkarıldığı mahkemelerde iddia edilen bütün ithamları reddetmekle birlikte Güney Azerbaycan Millî Hareketi’ni radikal göstermenin yanında insanlık dışı ve demokratik olmayan bir hareket süsü verilmesine şiddetle karşı çıkmıştır.

Bu tutuklamaların hareketi zedelemeye ve onu karalamaya yönelik olduğunu ve bu senaryonun bir parçası haline geldiğini aktarır. Lisani, hareketin daima demokratik, laik ve barışsever bir hareket olduğunu her konuşmasında vurgulamıştır. Ailesinin ısrarlarına rağmen açlık grevine son vermeyen Lisani’nin, mahkemeleri ertelenmekte ve onu zindanda ölüme mahkûm etmektedirler. Kararlığı ve azmi diğer bütün aktivistlere sirayet etmekte, Abbas Lisani’ye yönelik bu haksız tutuklamalara karşı diğer aktivistler desteklerini bildirmişlerdir.

Abbas Lisani, uzun yıllardan beri Azerbaycan Türk milletinin demokratik hakları ve milli talepleri uğrunda insancıl, barışçıl ve itidalli bir şekilde mücadele etme yolunu seçmiştir. Açık ve emin adımlarla işleyen bu mücadelesine rağmen birçok kez tahkire uğramış ve İran hükümeti tarafından uzun yıllar boyunca hapse mahkûm edilmiştir.

Ahmet ŞAHİN-Gaziantep