Milliyetçi Aydınlara Sorduk

Son zamanlarda Doğu Türkistan meselesi, ülkede Türk Milliyetçilerinin de ağırlıkta olduğu çevrelerde epeyce yankı buldu. Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’ne yaptıkları zulümler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Şevket Apuhan

Doğu Türkistan meselesi ağır bir meseledir. Orada kardeşlerimizin içinde bulunduğu şartlar oldukça kötüdür. “Doğu Türkistan deyip durayım, ABD’nin gözüne gireyim” diye düşünen siyasetçilerin ise bu meseleye hiçbir katkıları olmaz. Çözüm iki devlet arası münasebetlerde yatmaktadır. Suriyeli mülteciler üzerinden yürüyen Siyasal İslamcılar gibi, Doğu Türkistanlılar üzerinden rant devşirmeye çalışan çakma milliyetçiler türedi. Bunların, bu davaya verecek hiçbir şeyleri maalesef yoktur. Bilim adamlarımız devlete konunun ciddiyetini anlatabilmeli ve iktidarı harekete geçirebilmelidirler.

Osman Kepenek

Çin hükümetinin kapalı kapılar ardında yaptığı ve uzun yıllardır devam eden bu zulmün boyutunu tam olarak bilmesek de, büyük bir insanlık suçu işlendiğini net olarak ifade etmemiz gerekir. Ülkemizde bu husus zaman zaman gündeme taşınmakta ancak kalıcı olmamakta ve bir süre sonra rafa kalkmaktadır. Bu konuya bilhassa hassasiyet gösteren camiamızın Sivil Toplum Kuruluşları meseleyi belli zaman dilimlerinde gündeme taşımaktan ziyade, sürekli kamuoyunun dikkatini çekecek şekilde diri tutmalı ve hükümet nezdinde ele alınmasını sağlamalıdır.

Ömür Kızıl

Çin’in, Doğu Türkistan üzerinde uygulamakta olduğu toplum mühendisliği çalışmaları, yakın maziye dayanan büyük bir korkunun ürünüdür. Batı bloku ile daha açıktan bir mücadeleye hazırlanan Çin, kendince cephe gerisini sağlama almaya çalışmaktadır. Ancak, 1865 ve 1944’te olduğu gibi yarın da; Çin’in güç ve müşkül durumda olduğu bir anda Doğu Türkistan Türkleri tekrar bağımsızlık bayrağını açacaktır. Bugün, bağımsız Türk Devletleri’nde yaşayan Türklerin ise; ulusalcılıkla sulandırılmış ‘milliyetçilikleri’ ve ‘ulusal çıkar’ gerekçesiyle bu zulüm karşısında örgütlü bir tepki ortaya koyamamış olmaları, tarihin utanç vesikaları içerisindeki yerini şimdiden sağlama almış durumdadır.

Bayram Kiriş

Türk Milliyetçileri ve Türk Dünyası bu şekilde dağınık, paramparça olmaya devam ettikçe Dünyanın neresinde olursa olsun Türk zulme maruz kalacaktır. Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını bir kez daha görüyoruz. Sadece Doğu Türkistan değil, Dünyanın neresinde Türk zulüm görüyorsa bunun sorumlusu Türk Milliyetçileridir.

Harun Meral

Tek kelime ile Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik bir soykırım ve asimilasyon uygulanmaktadır. Bu husus Avrupa ve Amerika merkezli pek çok kuruluş tarafından doğrulanmış ve belgelendirilmiştir. Buna rağmen Doğu Türkistanlı milletdaşlarımız bizden şunu istiyor: “Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Çin ile savaşa girsin falan demiyoruz. Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Çin ile diplomatik kriz yaşayacak kadar arasını açsın da demiyoruz. Biz, Türkiye’nin Çin ile ekonomik ve siyasi anlaşmalarını bozsun demiyoruz. Biz diyoruz ki; Türkiye de medya ve Türk milleti bizim sesimize kulak versin, bize yapılanları anlasın ve anlatsın.” Onların meselesi bizim meselemizdir.