Milliyetçi Aydınlara Sorduk

Geçtiğimiz günlerde bütün Ülkücü camianın yakından tanıdığı Ozan Arif Şirin’i kaybettik. Neler söylemek istersiniz?

Barış Demirel

Lidere yönelik ağır eleştirilerini kabul etmemekle birlikte: Benim nazarımda çocukluğumun güzel ozanı, ülkücü kimliğimi güçlendiren eserlerin yiğit kalemi ve Başbuğumuza duyulan sevginin en önemli katkı verenlerinden idi. En önemlisi de Türk Milliyetçiliğine hizmetkâr bir birey idi. Allah rahmet eylesin…

Osman Kepenek

Türk ozanlık geleneğinin yaşayan en önemli temsilcilerinden ve ülkücü hareketin en çileli yıllarının sözünü dudaktan esirgemeyen gür sesiydi Ozan Arif. Destanları ile sadece ülkücü hareketi değil, memleketin genel ahvalini de ortaya koyarak dinleyenlerini derin bir tefekküre davet eden üslubu hiç değişmedi. “Vallahi dünya bu davaya yetmiyor” dediği fani âlemden “Arif’in ömrünü ona ekle sen” dediği Başbuğunun yanına göç eyledi. Ruhları şad olsun.

Bayram Kiriş

Türk sözlü edebiyatının temsilcisi olarak Türk Milleti’nin dertlerini dile getirirken, bir neslin hislerine tercüman olan Ozan Arif, bu dünyaya ait sorumluluğunu, söz sanatındaki ustalığı ile yerine getirmiş olmanın huzuruyla beka âlemine göç eylemiştir. Bize hakkını helal etmiş olmasını dileriz. Allah’tan rahmetiyle muamele eylemesini niyaz ederiz. Türk Milleti’nin başı sağ olsun…

Doç. Alper Özmen

Ozan Arif, ülkücü gelenekte uzun ve etkili bir geçmişi olan, Türk Milliyetçiliği fikir sistemine şiirleriyle duygu ve şuur katan önemli bir değerdir. O hiçbir zaman kaygan, evcilleşmiş, menfaat kolerasına tutulmuş bir kişilik göstermemiş, çileye meydan okumuştur. Bazen eleştirinin dozajını arttırarak istenilmeyen şiirler yazmış olduğu düşünülse de, milyonlarca ülkücünün hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun. Ozan diye tanır, tanıyan beni. Gönlümde yaşatmam garezi, kini. Velakin memleket, millet haini. Olanlarla aram serin bilinir.

Hakkı Şafak Ses

Ozanlar yaşarken yüreği ve dili ile konuşur !.. Öldükten sonra “ruhları” ile konuşur !.. İkincisi, birincisinden daha etkili ve düşmanları için daha tehlikelidir.