Milliyetçi Aydınlara Sorduk

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile patates ithalatına 200 bin tona kadar gümrük muafiyeti getirildi.Tarım sektörü yetkilileri bu uygulamaya ihtiyaç olmadığını belirtiyorlar. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Barış Demirel

İthal etme stratejisi ve gümrük vergisi düşürülmesi/sıfırlanması, geçici suni çözüm özelliği göstermektedir. Kalıcı ve devletçi tarım politikaları inşa edilmeli ve bir an evvel yerli üretimin önü açılmalıdır.

Osman Kepenek

Akp hükümetleri birçok konuda olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de uzun yıllardır başarısız bir politika izlemektedir. Tarım ve hayvancılık alanındaki girdi maliyetleri, fahiş fiyat artışları ile her geçen gün yeni bir rekor kırarken, üretici elindeki ürünü maliyetine elden çıkarmak zorunda kalmaktadır. Şeker pancarı, pamuk, mısır, buğday, soğan derken şimdi de patatesten kaldırılan gümrük vergisi ne üreticinin ne de vatandaşın hayrına değildir. Uygulanan bu politikalar/çıkarılan kararnameler elbet gelip geçicidir. Esas vahim olan husus, tarımsal faaliyetlerde bulunmaya devam ettiğinde iaşesini temin etmekte zorlanan vatandaşlarımızın hızla bu işi terk etmeye başlaması ve milletimizin tarım ve hayvancılık alanındaki kabiliyetini kaybetme tehlikesi ile burun buruna gelmiş olmasıdır.

Harun Meral

Tarım ürünleri, gıda ile ilgili konuda dışa bağımlı hale gelmek, istikbal açısından büyük tehlike sinyalidir.

Planlama ve artan nüfusa göre üretim yapmak anlayışı hakim olmalıdır.

Patates konusunda gümrüksüz ürün girişini serbest bırakmak bence bazı uluslararası lobilere verilmiş tavizdir. Böyle değilse eğer yandaş zengin etmek için seçilmiş bir yol diyebilirim.