Milliyetçi Aydınlara Sorduk

Bir Kuşak, Bir Yol projesi bünyesinde ilk yük treni geçtiğimiz hafta Türkiye üzerinden geçişini gerçekleştirdi. Proje hakkında neler söylemek istersiniz?

Bünyamin Aksungur

Bu bir rüya proje ama bizim değil Çin’in açılma ve yayılma projesi; ne yazık ki en önemli ayağı bu demiryoluydu ve başardılar! Bu projenin üretim ve ekonomimize büyük darbe vuracağı kesin. O halde devlet ve milletçe “bunu nasıl fırsata çevirebiliriz”in hesabını yapmalıyız.

Emrah Kaya

Çin, günümüzde küreselleşmeyi savunun en önemli ülke konumuna gelirken Batı ise yükselen Doğu karşısında daha dikkatli davranmaya çalışmaktadır. Açıkçası dünya liderliğinde ABD’nin yerine Çin geçse sömürü devam edecek ve lider olmanın verdiği cesaretle Çin, en küçük tehdidi bile acımasızca yok edecektir. Bu nedenle bu tren Türk medyası tarafından olumlu bir gelişme olarak sunulsa da güçlenen bir Çin’e hizmet ettiği için Türk dünyasının geleceği açısından tehdittir.

Osman Kepenek

Söz konusu proje Türkiye için pek çok riski beraberinde barındırıyor. Çin’in neredeyse dünyanın yarısını doğrudan etkisi altına alacak olan bu dev projesi Türk ekonomisinde bir daralmayı da beraberinde getireceğe benziyor. Dünya demiryolunun merkezinde olmak diğer dezavantajları ortadan kaldıracak kadar büyük bir nimet olmasa gerek.

Prof. Timuçin Kodaman

21.yy’ın en önemli organizasyonlarından olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin orta rotası olan Türk Kuşağı yeni jeopolitik ve jeoekonomik stratejiler açısından Türkiye ve Çin için oldukça önemlidir. Bu proje Çin’in tek taraflı kazancı olacak ise bizim açımızdan sorun doğurabilir fakat her açıdan eşit bir karlılık önemlidir. Tabii ki bu proje, başta Çin’in Uygur Türklerine bakış açısının düzeltilmesi durumu olmak üzere ekonomik ve stratejik işbirliği, uzun vadeli ve eşit ilişki kurmak için büyük önem arz edebilir.

Doç. Alper Özmen

Bu projeyle Türk dünyası ile Türkiye arasında iktisadi, sosyal ve kültürel bağların kurulacağı beklentisi umut verici. İlk tren seferi önemli bir gelişme. Ancak tren seferinin tek yön olması; sanki yalnızca Çin mallarının dünyaya dağıtımının hedeflediği algısını da uyandırmaktadır. Söz konusu proje üzerinden Çin; yeni bir küresel güç olarak yükselirken, küresel iktisadi tekelini de kurmaktadır. Türkiye’nin ticari rota üzerinde bir coğrafi alan veya istasyon olmaktan öte Çin’e pazar olmadan üretim/satış ile kültürel ve iktisadi ilişkilerin neresinde olduğunu politika ve uygulamalarıyla netleştirmesi gerekmektedir.