Trump Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıdığını ilan eden deklarasyonu imzaladı.

İmza töreninde Trump ile yan yana olan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ‘tarihi’ olarak değerlendirdiği kararından dolayı ABD Başkanı’na teşekkür etti.

Golan Tepeleri’nin İsrail askerleri tarafından, “Suriye’ye karşı adil meşru müdafaa savaşı sırasında ele geçirildiğini” söyleyen Netanyahu, bölgenin artık daimi olarak İsrail kontrolünde olacağını ifade etti.

Suriye hükümeti ise tanıma kararını kınayarak, “egemenliğine bariz bir saldırı yapıldığını” açıkladı.

İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal, 1981’de ilhak etmişti.

İşgal sonrası bölgede yaşayan Suriyeli Arap nüfusun çoğu çatışma sırasında kaçmak zorunda kalmış, uluslararası toplum da İsrail’in ilhak kararını tanımamıştı.

Kararı esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz

Trump’ın tasarıyı imzalamasının ardından Türk Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak “ABD Yönetimi’nin İsrail tarafından 1967 yılından bu yana işgal altında tutulan Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tanıma kararını esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “kararın hükümsüz olduğu” belirtildi:

“497 (1981) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Kararı başta olmak üzere, uluslararası hukukun vahim bir ihlalini teşkil eden bu talihsiz karar, ABD Yönetimi’nin Ortadoğu’da çözümün değil, sorunun parçası olmaya yönelik tutumunu sürdürmekte olduğunu göstermektedir.

“Söz konusu karar, Suriye’nin ve tüm bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne önem atfeden ülkemiz ve uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleri bakımından tamamen hükümsüzdür.

“İsrail’in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini beyhude şekilde meşrulaştırmaya çalışarak bölgeyi daha fazla istikrarsızlığa sürüklemek yerine, BM Şartı’nda kayıtlı temel prensiplere ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına riayet etmek uluslararası toplumun tüm üyelerinin temel bir sorumluluğudur.”

Golan Tepeleri kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Golan Tepeleri hakkında yaptığı açıklamanın BM kararlarının doğrudan ihlali olduğu açıklamasında bulundu.

Dmitriy Peskov, “Benzer çağrılar Orta Doğu’da hâlihazırdaki gergin durumu önemli ölçüde istikrarsızlaştırabilir.” dedi.

Her halükarda bu fikrin kendi içinde Ortadoğu’daki krizin çözümüne hiçbir katkıda bulunmayacağı, tam tersi yönde etkisi olabileceği uyarısı yapan Peskov, şimdilik Trump’ın bu açıklamasının sadece çağrı olarak kalmasının umulduğunu ifade etti.

İran: Kabul edilemez

İran, İsrail’in Golan Tepeleri üzerinde egemenliğinin tanınmasını yasa dışı ve ‘kabul edilemez’ olarak değerlendirdi.

İngiltere: tanımadık, tanımayı da planlamıyoruz

İngiltere, “Golan Tepelerini İsrail işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. İsrail’in 1981’deki ilhakını tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz” açıklamasında bulundu.

Konsey’in 14 üyesi ABD’ye karşı çıktı: Golan Tepeleri Suriye toprağıdır

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov keyfi alınan ve dünya düzenine karşı çıkan bu kararın başarısız olmaya mahkûm olduğunu belirterek, ‘‘ABD’nin ne sebeple olursa olsun tek taraflı aldığı bu karar, uluslararası hiçbir hukuki kararı değiştirmeyecek.’’ diye belirtti.

Konseydeki Avrupa Birliği üyesi ülkeler de ABD’nin Golan Tepeleri kararının BMGK kararlarıyla ters düştüğü görüşünü paylaştı.

Suriye yönetiminin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi ise ABD ve İsrail’e sert eleştiriler yöneltti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri kararını kınayan Caferi, ‘“ABD kendi taahhütlerine ters düşüyor. Ülkene utanç getirdin. Bu utanç verici bir karar. Amerikan icraatları tehlikeli çünkü uluslararası siyaseti çarpıtma konusunda düşüncesiz ve benzeri görülmemiş bir eğilimi temsil ediyor.’’ dedi.

BMGK’nin, İsrail’in 1981’de Golan Tepeleri’ni ilhak etmesinin ardından aldığı 497 sayılı ilk karar, İsrail işgaline karşı çıkıyor ve kararda ‘‘İsrail’in işgal altındaki Golan Tepeleri’nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hiçbir hukuki geçerliliği yoktur.’’ ifadesi kullanılıyor.

Suriye’den Golan Tepeleri açıklaması

Suriye, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail’in işgal ederek egemenlik iddiasında bulunduğu Golan Tepeleri’ne dair kararının, uluslararası meşruiyete saygısızlık ve uluslararası topluma bir darbe olduğunu; bu kararı reddettiklerini duyurdu.

Muallem, Trump’ın imzaladığı kararnamenin, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ndeki statüyü değiştirmeyeceğini, bu bölgenin Suriye’nin, Suriye halkının olduğunu söyledi. Muallem, İsrail’in Golan Tepeleri işgalini ‘egemenlik’ olarak tanıyan ABD kararının, uluslararası meşruiyete saygısızlık ve uluslararası topluma bir darbe olduğunu belirtti.

Suriye Türkmenlerinden ABD’nin Golan kararına tepki

Suriye Türkmen Meclisi, Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıyan başkanlık kararnamesini imzalamasına tepki gösterdi. Açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıyan başkanlık kararnamesini imzalaması uluslararası hukuka aykırıdır, dolayısıyla gayrimeşrudur. Suriye’deki kadim Türkmen yurtlarından biri olan Golan Tepeleri 52 yıldır İsrail işgali altındadır. Bugün de bu topraklar uluslararası hukuka aykırı şekilde gasbedilmeye çalışılmaktadır. Asla unutulmamalıdır ki ‘yaptım, oldu’ tarzındaki dayatmalar, yalnızca ve yalnızca bölgedeki var olan çatışmaları daha da körükleyecektir. Golan Türkmenlerinin temsilcisi olarak bizler, Suriye Türkmen Meclisi, bu kararı asla tanımıyoruz, tanımayacağız” diye belirtildi.