Türkiye’nin akciğerleri yanıyor!

Türkiye’de son dönemde yaşanan yangınlar, çıkma sebepleri, söndürme çalışmaları ve afet yönetimiyle ilgili pek çok soru işaretini doğurdu. Mardin, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Muğla ve en son İzmir’de yaşanan yangınlar, alınan ya da ihmal edilen önlemler ve yangınların sebepleri hakkında tartışma yarattı.

Türkiye’nin en önemli oksijen kaynakları olan ormanlar, son bir aydır cayır cayır yanıyor. Anadolu’nun dört bir yanından gelen orman yangını haberleri halkı üzmesinin yanı sıra akıllarında pek çok soru işareti oluşturuyor. Orman Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, 2019 Ocak ayından bugüne kadar 1.377 adet orman yangını meydana geldi. 3.191 hektar yani 2978 futbol sahası büyüklüğünde alan zarar gördü. Resmi verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama 8-10 bin hektar orman yanıyor. Son zamanlarda artış gösteren ve söndürülmesinde güçlük çekilen yangınlar, tartışmalara ve insanların haklı tepkilerine yol açtı.

Temmuz ayındaki yangınları PKK üstlenmişti

Geçtiğimiz ay Muğla’nın Dalaman ilçesinde ve Fethiye’de çıkan orman yangınlarını PKK’nın uzantısı olan ‘Halkların Birleşik İntikam Milisleri’ üstlenmişti. Edinilen bilgiye göre Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi’nde bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi Sebze Meyve Toptancı Hali arkasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Çıkan yangında Karacaağaç Mahalle Mezarlığı’na yakın ormanlık alanda 400 hektarlık ağaçlık alan yandı. Yangına 20’ye yakın helikopterle havadan, 77 arazöz ve 426 yangın söndürme işçisiyle karadan müdahale edildi. İki gün süren orman yangını PKK’nın uzantısı olan ‘Halkların Birleşik İntikam Milisleri’ üstlendi. Terör örgütü PKK’lıların üstlendiği yangında can kaybı olmamıştı.

Ege’de 4 ilçede orman yangını

İzmir’in Karabağlar ve Urla ilçeleri ile Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçelerinde yakın zamanlı orman yangınları çıktı. Bir anda tüm Türkiye’nin dikkatlerini çeken yangınlar geçtiğimiz günlerde kontrol altına alındı. İzmir’in Karabağlar ilçesi Tırazlı Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangına 4 helikopter ve 15 arazözle müdahale edildi.

Seferihisar’a bağlı Eski Orhanlı Mahallesi boşaltıldı

Karabağlar ilçesi Tırazlı Mahallesi yakınlarında başlayan ve rüzgarın etkisiyle hızla başlayan orman yangını nedeniyle Seferihisar’a bağlı Eski Orhanlı Mahallesi boşaltıldı.  Yaklaşık 80 hanenin bulunduğu mahalle sakinleri, alevlerin yaklaşması nedeniyle mahalle dışına çıkarıldı. Mahallenin girişi jandarma ekiplerince kapatılırken yalnızca arazöz ve itfaiye araçlarının girişine izin verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tırazlı Mahallesi’ndeki ekiplerin söndürme çalışmalarını helikopterle havadan denetledi. Bakan Pakdemirli, Tekketepe Gözetleme Kulesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada “Şu anda Türkiye’deki yangınlara toplam 23 helikopter, 250 arazöz, bin personel ve 35 dozerle müdahale ediyoruz. Orman teşkilatımız başta tabi ki kolluk teşkilatımız, kamunun tüm kurumları çalışıyor. Üzerindeyiz. Hava şartlarının olumsuzluklarına rağmen inşallah en yakın zamanda tüm yangınları kontrol altına almayı hedefliyoruz.” dedi.

Urla’daki yangın kısmen kontrol altına alındı

İzmir’in Urla ilçesinde öğle saatlerinde çıkan ve Orman Bölge Müdürlüğünün 30 arazöz ve itfaiye ekipleriyle müdahale etmeyi sürdürdüğü yangının, kısmen kontrol altına alındığı bildirildi. Havanın kararmasının ardından helikopterle yapılan söndürme çalışmalarına ara verildi.

Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve çevre ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ederken, yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi. Ekiplerin kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Yağcılar ile Demircili mahalleleri arasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle Demircili Mahallesi yönüne ilerlemiş, yoğun duman altında kalan Demircili Mahallesi tahliye edilmişti.

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da yangına ilk dakikadan itibaren ekiplerle müdahale edildiğini belirtti. Alevlerin Menengeç Koyu’na doğru devam ettiğini aktaran Oğuz, “Yangınla mücadele araçlarının ulaşımını kolaylaştırmak için mümkün mertebe Demircili-Yağcılar bölgesine giden yolları lütfen kullanmayalım.” dedi.

Öte yandan, Demircili Mahallesi’nde boş olduğu bildirilen bir evin yandığı, bazı hayvanların telef olduğu bildirildi.

Yangın zeytinlik alana sıçradı

Milas’ta Akgedik Barajı mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangın, zeytinlik alana sıçradı. Havadan ve karadan müdahale ile zeytinlik bölgesindeki yangın kontrol altına alındı ancak ormanlık alanda çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Ormanlık alanda oyma kovan evleri olarak adlandırılan oyma kovanların konulduğu bazı yapılar yanarak kullanılamaz hale geldi.

Yangının, rüzgarın etkisiyle yayılma eğilimi gösterdiği ve yakın yerleşim alanlarının bulunduğu bölgeye doğru hızla ilerlediği bildirildi.

Bodrum’da orman yangını

Muğla’nın Bodrum ilçesi Gökpınar ve Bayır mahalleleri arasındaki ormanlık alanda da henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Yangına Muğla Orman Bölge ve çevre bölge müdürlükleri bünyesindeki 8 helikopter ve çok sayıda arazöz ve orman işçisiyle müdahale edildi. Ekipler, rüzgarın da etkisiyle yayılma eğilimi gösteren yangını kontrol altına aldı. Daha önce 2006’da da yangın çıkan alanda, genç kızılçam ağaçlarının yoğun olduğu belirtildi.

Yangın bölgeleri giderek artıyor

Aynı hafta içinde çıkan Tekirdağ Hayrabolu’daki orman yangını da söndürüldü. Yangında 2 hektar alan zarar gördü. Ardından Edremit ve Marmaris’ten de yangın haberleri geldi. Edremit’e bağlı Akçay Mahallesi ile Burhaniye ilçesi arasındaki Dalyan mevkiinde deniz kıyısına yakın sazlık bir alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Edremit Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Tedbir amaçlı bölgede evlerin boşaltıldığı bildirildi.

Öte yandan Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınında aynı bölgede yaklaşık aynı saatlerde son 4 günde üçüncü kez orman yangını çıktığı belirtildi.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları

İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan ve 3 gün sürdükten sonra ancak kontrol altına alınabilen orman yangınında gündeme gelen ‘THK uçakları’na dair tartışma sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Bugünkü şartlar itibarıyla THK’de olan uçaklar 6 tane var. 3’ünde motor yok, 3’ünün faal olduğu söyleniyor, birinin faal olmayacağını var saymak lazım. Sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir ring kurma durumu maalesef yok. Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Ardından THK uçaklarının uçuş sertifikaları ve uçakların teknik özelliklerini içeren belgeler ortaya çıktı. Belgelere göre uçaklar Bakan Pakdemirli’nin “Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2.5 ton” iddiasının aksine 5,5 ton su alabiliyor. Ayrıca ‘uçmaz’ denilen uçakların 3’nün Sivil Havacılık Kurumu tarafından verilmiş 2020 yılına kadar geçerli sertifikaları bulunuyor.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2018 Temmuz’undaki Yunanistan yangınıyla ilgili olarak “İzmir’de yangın söndürme uçakları bekletiliyor. Uçaklarımız ve helikopterlerimiz Yunanistan’a hareket etmek için hazır. Talep gelmesi halinde 45 dakika mesafedeyiz, anında müdahaleye hazırız.” şeklinde konuşmuştu.

Yanan yerlerin imara açılmasının söz konusu olmadığına değinen Pakdemirli İzmir’de yanan araziler için ağaç dikme kampanyası başlatacaklarını duyurdu. Yapılacak çalışmaya ilişkin 11 Kasım saat 11.00’de bir dünya rekoru denemesi planladıklarını, 2 saat içinde rekor sayıda ağaç dikerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek istediklerini belirtti.