Yeni Ufuk dergisi 4. yaşını coşkuyla kutladı

Milliyetçi düşünce hayatına dört yıldır aralıksız yayın yaparak katkı sunmaya devam eden Yeni Ufuk dergisi 4. yaşını coşkuyla kutladı.

Denizli Dedeman Park Otel’de yapılan programa yurdun dört bir yanından yoğun katılım gerçekleşti. Yaklaşık dört yüz kişinin katıldığı programda Yeni Ufuk dergisi yazarlık ödülleri de takdim edildi. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere gazeteci, yazar ve akademisyenlerinde katıldığı programda gençlerin yoğun katılım göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Yıl dönümü programında Yeni Ufuk dergisi yöneticilerinin yanı sıra Türk milliyetçiliği fikrinin önemli isimlerinden Prof. Dr. İskender Öksüz, ilahiyat camiasının tanınmış simalarından Prof. Dr. İsmail Yakıt, Türkoloji sahasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Vahit Türk, kültür – sanat camiasının üretken kalemlerinden yazar Yağmur Tunalı, 1977 eğitimcilerinden Nail Kocabay, Milli Düşünce Merkezi’ni temsilen Hakan Paksoy, İmralı davasının iddianamesini hazırlayan emekli savcı Talat Şalk, Milli Devlet gazetesi yazarı Şevket Apuhan, Edebice dergisi yöneticileri Yaşar Vural ve Sabit Bayar, Anda Kardeşe Vefa Derneği Başkanı Okan Tosun ve yönetimi, Akademik Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Milli Devlet gazetesi yazarı Osman Kepenek ve yurdun dört bir yanından gelen misafirler hazır bulundu.

“Gençlere temas edelim”

Programın açılış konuşmasını yapan İmtiyaz Sahibi Nuri Serbest konuşmasında Zeytin Dalı Harekâtı’nı gerçekleştiren askerlere selam göndererek şehitlerimize rahmet diledi. Türkiye’nin çok önemli sorunlarına değinen ve eğitim konusunun gündeme alınması gerektiğini vurgulayan Serbest, “Arkadaşlar bir meseleyi sakın aklımızdan çıkarmayalım. Olabildiğince etrafımızdaki genç arkadaşlara temas etmeye çalışalım. Şunu bilin ki sizin temas etmediğiniz her genç arkadaşımıza bir başkası temas ediyor. Ve başkaları temas ettiğinde be gençler yeri geliyor uçaklara helikopterlere binerek meclisimizi bombalıyor, üniversitelerde Fıratlarımızı şehit ediyor ve yeri geliyor Fethi Sekin’lere kurşun sıkıp şehit ediyor. Yani bizden olan bize düşman namlular haline dönüşebiliyor. O nedenle vaktimizi boşa harcamayalım. Olabildiğince bu insanlara temas edelim. Fikriyatımızı, hissiyatımızı, inancımızı onlara aktarmaya çalışalım. Boş vakte tahammülümüz yoktur.” diye konuştu.

“Zincirin halkalarını yeniden birbirine bağlayacağız”

Yeni Ufuk dergisinin dört yıllık serüveni ve muhtevası hakkında söz alan Genel Yayın Yönetmeni Berkan Sözer, Yeni Ufuk dergisinin her yıl buradaki insanları bir araya getirdiğini ve milliyetçi düşünce hayatına önemli katkılar sunduğunu söyledi. Konuşmasının devamında Ziya Gökalp’ten bu yana yazılı Türk milliyetçiliğinin mirasının nesiller boyu usta çırak ilişkisiyle aktarıldığını ve 12 Eylül 1980 darbesinin silsileyi kopardığını ifade eden Sözer, “Yeni Ufuk dergisinin çalışmaları sayesinde bu zincirin halkalarını yeniden birbirine bağlayacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Yeni Ufuk dergisinin dört yıllık serüvenini anlatan bir de film gösterimi yapıldı. Program katılımcı akademisyen ve yazarların Yeni Ufuk dergisi hakkındaki görüşlerini paylaşmalarıyla devam etti. Konuşmasında 70’li yıllardaki mücadeleye üç yayın organıyla başladıklarını ifade eden İskender Öksüz bugün bu yayınların Yeni Ufuk dergisi ve Milli Devlet gazetesi tarafından temsil edildiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türk milliyetçilerinin birlik ve beraberliğini yeniden tesis etmesi gerektiğine vurgu yapan Öksüz, mevcut yayın organlarının da tirajlarının çok daha yukarılara çıkması gerektiğini söyledi.

Ödüller sahiplerini buldu

Programın devamında Yeni Ufuk dergisinin yazarlık ödülleri sahiplerini buldu. 2017 yılı En Beğenilen Yazar Ödülü’ne layık görülen isim Ahmet Furkan Kılınçarslan oldu. Kılınçarslan, ödülünü Prof. Dr. İskender Öksüz’ün elinden aldı. 2017 yılı En Üretken Yazar Ödülü ise Fatih Ergin’e verildi. Ergin, ödülünü Prof. Dr. İsmail Yakıt’ın elinden aldı. 2017 yılında dergiye yoğun emek veren Ferhat Genç ise teşekkür plaketine layık görüldü. Genç, plaketini Nail Kocabay’ın elinden aldı.

Programın devamında dergiye maddi katkılarda bulunan mütevelli heyeti üyelerine yazar Yağmur Tunalı teşekkür belgelerini takdim etti. Yeni Ufuk dergisinin il temsilcilerine teşekkür belgelerini ise Milli Devlet gazetesi yazarı Şevket Apuhan takdim etti.

Konser gençleri coşturdu

Program Ozan Erhan Çerkezoğlu tarafından verilen konserle sona erdi. Konser esnasında gençlerin yoğu coşkusu geceye damgasını vurdu. Marşların söylendiği esnada geceye katılan yazar ve akademisyenlerin de eşlik ettiği dikkatlerden kaçmadı.

Yeni Ufuk dergisi

Yeni Ufuk dergisi 2014 yılı Şubat ayından itibaren aylık olarak yayın yapan bir eğitim ve kültür dergisidir. Yayına başladığı günden itibaren ücretsiz dağıtılan Yeni Ufuk dergisi, ideolojik altyapıya önem vermekte ve Türk milliyetçiliği çizgisinde yayın yapmaktadır. Türk milliyetçiliği eğitimi meselesine özel olarak yoğunlaşan Yeni Ufuk dergisi bu ay itibariyle 43. sayısını yayımladı.