Haberler

...

Birçok ürüne ilave vergi koyuldu

Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile birçok ürüne %30’a kadar ilave gümrük vergisi getirildiği kaydedildi. Ek gümrük vergisi 30 Eylül’e kadar %30, sonrasında ise %25 seviyesinde olacak.

Vergi açıklamasında, “Dünya genelinde yaşanılan KOVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir” denildi.

Ek vergi getirildiği açıklanan ürünler şöyle;

Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.