Haberler

...

TANAP’tan Türkiye’ye gelen gaz artıyor

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projeyle Türkiye’ye gaz akışının kademeli olarak arttığını vurgulayarak, “Ticari operasyonumuzun ikinci yılının tamamlandığı 30 Haziran 2020 itibarıyla Azerbaycan’dan Türkiye’ye TANAP ile taşıdığımız toplam gaz 6 milyar metreküpe ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan doğal gazı Türkiye’ye taşıyan TANAP, 12 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katıldığı tören ile açıldı. Projeden ticari gaz akışı ise 30 Haziran 2018’de başladı.

Projenin ikinci yılında soruları yanıtlayan Saltuk Düzyol, TANAP’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın enerji alanındaki süregelen iş birliğinin önemli göstergelerinden biri olduğunu kaydetti.

Düzyol, TANAP’ın sadece iki ülke arasındaki bir proje olmanın ötesine geçtiğinin altını çizerek, “TANAP, Güney Gaz Koridoru olarak adlandırılan, Avrupa Birliği ve küresel enerji jeopolitiği açısından stratejik değer taşıyan yeni bir gaz değer zincirinin en önemli halkasını oluşturuyor. 1850 kilometreyle Orta Doğu ve Avrupa’nın en uzun ve en büyük çaplı doğal gaz boru hattı olan TANAP, Türkiye’nin doğu-batı enerji koridoru olma hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu doğal gaz iletim altyapısının ana omurgasını oluşturuyor. TANAP, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin çoğunlukla batısında yer alan tüketim merkezlerine ulusal iletim sisteminin kısıtlarından bağımsız şekilde doğrudan gaz arzı sağlanabilmesi açısından da önem taşıyor.” dedi.

Gaz akışı kademeli olarak arttı

Düzyol, 30 Haziran 2018 itibarıyla TANAP’tan Türkiye’ye ticari gaz akışının başladığını hatırlatarak, ilk yıl 2 milyar metreküp olarak gerçekleşen gaz sevkiyatının kademeli olarak arttığını belirtti.

“Ticari operasyonumuzun ikinci yılının tamamlandığı 30 Haziran 2020 itibarıyla Azerbaycan’dan Türkiye’ye TANAP ile taşıdığımız toplam gaz 6 milyar metreküpe ulaşacak.” diye konuşan Düzyol, bundan sonraki dönemde de yıllık bazda 6 milyar metreküp gaz taşınacağını ifade etti.

Düzyol, 1 Temmuz 2019 itibarıyla TANAP’ın Eskişehir’den Türkiye-Yunanistan sınırına kadar olan kısmının tamamlanmasıyla Avrupa’ya gaz akışına tamamen hazır hale geldiğini kaydetti.

Hattın bu kısmının da açılışının uluslararası bir törenle geçen yılsonunda yapıldığını vurgulayan Düzyol, “Ancak Azerbaycan gazının Avrupa’ya ticari olarak akışının başlayabilmesi için devamımızda Avrupa sınırları içerisinde inşa edilen olan Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TAP) tamamlanmasını bekliyoruz. Karasal boru hattı inşaatının büyük ölçüde tamamlandığı TAP’a hali hazırda test ve devreye alma çalışmalarında kullanılmak üzere 21,4 milyon metreküp dolum gazı verdik. TAP yetkilileri de 9 Haziran itibarıyla projenin deniz geçişinin tamamlandığını açıkladı. Önümüzdeki aylarda kendilerinden gelecek talebe bağlı olarak dolum gazı miktarını artıracağız. TAP’ın test ve devreye alma çalışmalarının tamamlanmasını takiben Avrupa’ya ticari gaz akışını bir an önce başlatmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kovid-19 faaliyetleri aksatmadı

Düzyol, TANAP’ın ticari faaliyetine başladığı günden itibaren herhangi bir aksama olmadan %100 verimlilikle çalıştığını ifade etti.

Düzyol, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisi altındaki bu dönemde de yaptıkları planlama ve aldıkları önlemleri sıkı bir şekilde uygulayarak iş sürekliliğini kesintisiz sağladıklarını da belirtti.

Yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak olan TANAP, bu kapasitenin 6 milyar metreküpünü Türkiye’ye sevk edecek. Bu kapasitenin 10 milyar metreküpü ise Türkiye-Yunanistan sınırında TAP’a aktarılarak Avrupa piyasalarına taşınacak.