Özel Haberler

...

Irak Türkmen Cephesi 25 yaşında!

Irak Türkmenlerinin siyasi hareketi Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşunun üzerinden tam 25 yıl geçti. Irak Türkmen Cephesi, 24 Nisan 1995 tarihinde Erbil şehrinde kuruldu.

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşu diğer Türkmen siyasi ve kültürel grupları olan Irak Milli Türkmen Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Bağımsızlar Hareketi, Türkmen Kardeşlik Ocağı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi oluşumların bir araya gelmesiyle sağlandı.

ITC’nin ilk kurultayı 4-7 Ekim 1997 tarihinde Erbil’de yapıldı. Bunun sonucunda ITC, “Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde Türkmenlerin ve diğer milletlerin meşru haklarına kavuşması, Irak’ta demokratik, insan hak ve özgürlüklerine saygılı çoğulcu parlamenter bir sistemin kurulması, Irak’ta yaşayan tüm etnik, mezhebi ve dini azınlıklar arasında eşitliğin sağlanması, siyasi ve idari yapının eşit haklar ilkesi esaslarına göre düzenlenmesi” gibi temel prensipleri parti programı olarak kaydetti.

ITC Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kerkük’te düzenlenen törende konuştu. Salihi, Türkmenlerin 25 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi çatısı altında bir araya geldiğini, ITC’nin de onların dünyaya açılan yüzü olduğunu ifade etti.

Türkmenlerin ülkede çıkarılan mezhepsel fitnelere engel olacağını vurgulayan Salihi, Irak’taki hükümet kurma sürecine de değindi. Salihi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal İstihbarat Başkanı Mustafa el-Kazimi’nin yeni kabinede Türkmenlere de yer vermesi gerektiğini vurguladı. Türkmen lider Salihi, “Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkmenlerin yer almadığı bir hükümet eksik olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 9 Nisan’da yeni hükümeti kurma görevini Mustafa el-Kazimi’ye vermişti. Anayasaya göre Kazimi’nin 30 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor.

“Mezhep fitnesine kulak vermedik, vermeyeceğiz!”

Salihi; “Irak Türkmen Cephesi, Türkmen milli davasını bir sancak gibi taşımış, ülke içinde ve dışında oluşturulan mezhepçilik fitnesine kulak vermemiştir, vermeyecektir. Telafer’den, Mendeli’ye kadar her karış toprağımız bizim için bir bütündür. Cephemiz var olduğu sürece bu millet parçalanmayacak, bu kimlik yok olmayacaktır. Irak Türkmen Cephesi’nin kuruluşunun 25. yılında da mili çizgimizden ayrılmayacağımıza milletimizin önünde söz veriyoruz.

Ayrıca, Bağdat’taki merkezi hükümete de sesleniyoruz. Yeni kabinede Türkmenlerin haklarını görmezden gelmeyin. Türkmensiz bir Irak ve huzur olmaz. Irak Türkmen Cephesi olarak, Irak için çok liderimizi şehit verdik ancak hiç geri adım atmadık. Bu vesileyle, Irak Türkmen Cephesi’nin 25. kuruluş yıldönümünü kutlar, tüm dünyayı saran koronavirüsün başımızdan gitmesini, mübarek Ramazan ayının tüm İslam alemine hayır getirmesini niyaz ederim.” sözleriyle birlik mesajını yeniledi.