Haberler

...

Erşat Salihi: Kerkük Özel Gücü Kurulmalı

​​​​​​​Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük Özel Gücü’nün kurulmasını istedi.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük’ün terör örgütü IŞİD’den korunması için Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük Özel Gücü’nün kurulmasını istedi.

AA’ya konuşan Türkmen lider Salihi, Irak’ta siyasi çoğunluğa sahip bir iktidarın başarılı olamayacağını ifade etti. “Irak’ta Türkmenlerin de yer aldığı bir uzlaşı hükümeti kurulmalı.” diyen Salihi, ülkenin siyasi ve ekonomik sorunlardan kurtulması için yeni vizyon ve uzun vadeli stratejiye sahip kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının önem arz ettiğini kaydetti.

Türkmen Milletvekili Salihi, aksi takdirde yeni hükümetin önceki başarısız hükümetlerden hiçbir farkının olmayacağını ifade ederek, son seçimler neticesinde parlamentoda ağırlık kazanan bağımsız milletvekillerine de hükümette yer verilmesini istedi.

‘Türkmenlerin Olmadığı Bir Hükümet Eksik Kalır’

Yeni hükümette hiçbir tarafın dışlanmamasının gerekliliğinin altını çizen Salihi, “Türkmenlerin olmadığı bir hükümet eksik kalır. Türkmenlere yeni hükümette bir Bakanlık ya da Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevi verilmeli.” görüşünü belirtti.

Salihi, ayrıca Türkmenlerin son seçimi iyi değerlendiremediklerini savunarak, “seçime daha ciddi ve planlı katılıp parlamentoya daha çok milletvekili sayısıyla girme şansını yakalama imkânı olabilirdi” diye konuştu.

“Kerkük’ün güvenliği, uzun bir süredir tehlike altında”

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Eski Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, resmi Twitter hesabı üzerinden Irak Merkezî Hükümeti’nin Kerkük’e asker sevkiyatı yapması gerektiğini bildirdi.

Türkmen lider Salihi paylaşımında “Kerkük’ün güvenliği, uzun bir süredir tehlike altında. Irak Merkezî Hükümeti, Kerkük’e asker sevkiyatı yapmak zorundadır. Kerkük’ün bütün bölgeleri, sadece Irak ordusu tarafından korunmalıdır ve siyasî oyunlara alet edilmemelidir.” dedi.

Alternate Text
Aylık Türkiye Raporu
Alternate Text
Aylık Türk Dünyası Raporu
Tarihte Bugün
Karikatür