Haberler

...

SADİ SOMUNCUOĞLU HAKK’A YÜRÜDÜ!

​​​​​​​Hayatını Ülkücü Harekete vakfetmiş, Eski Devlet Bakanı, Eski MHP Milletvekili, Eski Türk Ocakları Genel Başkanı ve Millî Düşünce Merkezi Kurucu Genel Başkanı Sadi Somuncuoğlu hayatını kaybetti.

Sadi Somuncuğlu için 1 Mart 2022 (yarın) öğlen 12:00’de TBMM önünde gerçekleştirilecek törenin ardından öğle namazına müteakip Kocatepe Camisi’nde namazı kılınacak ve ardından Aksaray ilinde defin işlemi gerçekleştirilecektir.

Sadi Somuncuoğlu Kimdir?

1940 yılında Ankara’da hayata gözlerini açan Somuncuoğlu, ilk ve ortaokulu Aksaray’da, lise ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamladı. 1965 yılında “Bab-ı Ali’de sabah” gazetesini çıkardı. Türk Ocakları bünyesindeki faaliyetlere katıldı. Türk fikir sisteminin önemli isimlerinin kültür dairesinde yetişti. Daha sonra gençlik döneminde feyiz aldığı 1994-1995 Türk Ocakları’nın başkanlığını yaptı. 1967’de aktif siyasete atıldı. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi’nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar kısa bir dönem dışında, MHP’li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

1967-1969 döneminde Türkiye’deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş’in talimatı ile Ülkü Ocakları’nı kurdu. 1969 tarihinde, İbrahim Metin, Halil Özyıldız, Emine Işınsu gibi isimlerle birlikte Devlet Dergi’sini çıkardı ve bu dergide birçok yazıları yayımlandı. 1970’te Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev aldı.

1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP’ye girdi ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili oldu. 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisinden Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, aktif siyasetten ayrıldıktan sonra kitap ve köşe yazılarına ağırlık verdi. Sadi Somuncuoğlu’nun yayımlanmış 7 kitabı vardır. Sadi Somuncuoğlu Millî Düşünce Merkezi’nin kurucusu ve yakın zamana kadar da genel başkanlığını yapmaktaydı.

Yazarımız Prof. Dr. İsmail Yakıt’tın Sadi Somuncuoğlu’nun Vefâtına Tarihtir:

28 Şubat 2022

Ülkücü bir önderdi, vekildi, bakandı, gitti vâh!

Terk etmedi hayatında millete hizmet yolunu

Söyledi Yakut duada vefatına tarihi:

“El-Hâlik cennette mukim kılsın bu Sadi kulunu”

الخالق، جنونيه مقيم قيلسين بو سعدى قولنى