Haberler

...

Çelebi dergisinin ‘Türkmen Ağası: Dündar Taşer’ dosya konulu sayısı çıktı

Çelebi dergisinin 51 yazardan mürekkep Dündar Taşer’in birçok yönünün değerlendirildiği “Türkmen Ağası: Dündar Taşer” dosya konulu sayısı çıktı.

Geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Çelebi dergisi beşinci sayısını okuyucuya sundu. Çelebi dergisinin 51 yazardan mürekkep hazırlanan beşinci sayısında dosya konusu olarak vefatının üzerinden 49 yıl geçen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dündar Taşer seçildi.

Sosyal medya hesaplarından derginin çıktığını duyuran Çelebi dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Şahin tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

“2021 senesinin ilk sayısının dosya konusunu Türkmen Ağası: Dündar Taşer olarak belirledik. Dündar Taşer’in vefatının üzerinden tam 49 yıl geçti… Taşer, engin tarih bilgisi, kıvrak zekâsı, derin kültürü, millî ve manevî değerlere olan ehemmiyeti, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve içtenliği ile Türk milliyetçiliği fikri camiası içerisinde mümtaz bir şahsiyettir. Özellikle de Türk gençliği üzerinde bir sorumluluk hissetmesi, onlarla sabır ve samimiyetle ilgilenmesi, onların istikbâlleri konusunda endişelenmesi ona olan hayranlığımızın her geçen gün artmasına neden oluyor. Hitabetinin akıcı, keskin ve kendini iyi ifade edebilen bir biçimde olması konular üzerindeki kuvvetli tahlil yeteneği yıllar sonra bile mevzuların ne denli incelenip sık dokunduğunu bununla birlikte bir birikimin neticesinde meydana geldiğini bizlere göstermektedir. Dündar Bey’in Büyük Türkiye idealinde miskinliğe, yılgınlığa, ahlâksızlığa ve yalana yer yoktur. Her bir bireyin şahsiyetli, haysiyetli, onurlu, mutlu, çalışkan ve imân abidesi olması gerektiğini savunmaktadır. Çelebi’nin dördüncü dosya konusunda muhteva itibariyle Dündar Taşer’in fikirleri ve bunların değerlendirilmesi mevzusudur. Yine bunun yanında Taşer bir bütün olarak değerlendirilip, Taşer’in kişiliği, aile hayatı, insan ilişkileri, dünya görüşü, fikirleri bir derleme şeklinde okuyucuya sunulmayı amaçlanmıştır. Modernleşme, demokrasi, gençlik, siyasal ve toplumsal değişme, devlet telakkisi, Osmanlı Devleti, solculuk ve Atatürkçülük, Marmara Kıraathanesi, Kıbrıs davası gibi daha birçok konuyu burada bulmak mümkündür. Bunların yanında Abide Şahsiyetlerimiz serisinde gelenek haline getirdiğimiz kronoloji bölümü de yer almaktadır. Dündar Taşer’in kızı Yasemin Yahnici ve Rüzgârın oğlu olarak tanınan Muhittin Çolak ile gerçekleştirilen mülakatlar mevcuttur.

Komandolar Öğretmeni olarak tabir edilen Dündar Taşer, Ülkücü Komando Kampları’nın kurucularındandır. Buna istinaden Komando Kampları bölümü oluşturulmuştur. Bu bölümde Komando Kamplarına iştirak eden ve bu kamplara komutanlık –aynı zamanda kurucusu- eden kişilerin değerlendirilmeleri yer almaktadır. Belgeler ve fotoğraflarla da zenginleştirmek istedik. 49 yıl sonra Dündar Taşer ve Mesele’nin Türk milliyetçileri bünyesindeki ahvali tetkik ve tahlil etmek anlamında Taşer algısı ve tanınırlığı üzerine nicel bir çalışmada yer almaktadır.”

Çelebi dergisi, dört ayda bir defa olmak üzere yayımlanan tarih, kültür ve düşünce dergisidir. Geçtiğimiz yıl yayın hayatına başladığı Nisan sayısında gazeteci-mütefekkir ve önder bir Türk milliyetçisi olan “Necdet Sevinç” özel sayısını, sonrasında ise sırasıyla “Türk Bayrağı”, “Türk İstiklâl Savaşı ve Yerel Direnişler” dosya başlıkları ile neşriyat hayatına devam etmişti.

Dergiyi satın almak ya da abone olmak için;

Ali Gezginci

Ziraat İBAN: TR 8800 0100 1994 7934 4589 5001

Tel: 0 530 371 86 99

Ahmet Şahin

Tel: 0 534 715 26 75

https://www.shopier.com/CelebiDergisi